Vauhdikasta viikon alkua 🏃♀️
Nyt vietetään Euroopan urheiluviikkoa #BeActive.
Suomessa työikäisille aikuisille suositellaan sykettä kohottavaa, reipasta liikettä ainakin 2 t 30 min viikossa tai rasittavaa liikkumista 1 t 15 min viikossa @ukkinstituutti.
Lihaskuntoa ja liikehallintaa ainakin kaksi kertaa viikossa. Jokaisen olisi tärkeää löytää oma tapansa liikkua. Muutaman minuutin pätkät kerrallaan riittävät. #liikunta #kuntoilu
Mikä on oma liikuntatavoitteesi?

Perjantaina oli kiva vierailla aurinkoisessa Joensuussa tapaamassa väkeä ja keskustelemassa alueen ajankohtaisista asioista ☀️
#Aamukahvit juotiin porukalla KahviOnnissa, ja sen jälkeen vierailin @konevuokraamovatupassi’ssa ja tutustuin Joensuun Tiedepuistoon, ja vielä tarkemmin @arbonaut.co @dispelix.xr ja Carbonaiden huippuinnovaatioihin. Ensimmäistä kertaa pääsin kokeilemaan lisätyn todellisuuden ar-laseja, ja odotan kyllä näitä pian markkinoille! Joensuu on tunnettu myös upeista pyöräreiteistään, joten ohjelma oli mukava päättää puheenvuoroon #VeloFinland-pyöräilytapahtumassa.
Kiitos kaikille mukana olleille inspiroivasta syyspäivästä Pohjois-Karjalassa 🤩
#joensuu #eupolitiikka @savokarjalankokoomus

Tänään on vietetty autotonta päivää ja olin #VeloFinland-tapahtumassa Joensuussa puhumassa pyöräilyn edistämisestä. @pyoraliitto
EU-parlamentti haluaa tuplata eurooppalaisten pyöräkilometrit vuoteen 2030 mennessä ja ajaa ensi vuoden julistamista pyöräilyn teemavuodeksi. Hyviä tavoitteita myös Suomelle, jossa hallitus on käynnistämässä ”Suomi liikkeille”-ohjelman 🚴♀️ #pyöräily #cycling #instacycling #roadbike

Tänään Keski-Suomen metsiin saatiin vieraita Brysselistä, kun Forest Academy for EU Decision Makers kävi paikan päällä tutustumassa kestävään metsätalouteen.
Vierailimme Äänekosken biotuotetehtaalla uusien puupohjaisten innovaatioiden merkeissä ja tämän jälkeen mentiin vielä Jyväskylän metsiin perehtymään ennallistamiseen käytännössä. Suomalaista metsäosaamista on kyllä ilo esitellä. On niin huippua 🌲🌳
#metsät #forest #innovation

Viime aikoina omat työvastuuni ovat keskittyneet kyberturvallisuuteen, josta on tullut keskeinen osa yhteiskuntien ja arjen kokonaisturvallisuutta.
Tässä käynnistymässä päivän viimeiset neuvottelut CRA-kybervarmuusasetuksesta ennen ensi viikon trilogeja.
Aiemmin tänään teollisuusvaliokunta hyväksyi neuvottelemani asetuksen EU-instituutioiden kyberturvallisuuden vahvistamisesta.
Tällaisia lainsäädäntöjä ei ennen ole ollut, mutta nyt tarvitaan. Vuoteen 2031 mennessä kyberhyökkäysten kustannusten arvioidaan kasvavan yli 250 miljardiin euroon vuosittain. On syytä varautua.
#kyberturvallisuus #cybersecurity #eupolitiikka

Viikonloppuna vietettiin ihania häitä. Congratulazioni Meeri & Giorgio 💕
